Kristýna ČermákováKristýna Čermáková

Jak jsem fotila „wildlife“ v Chorvatsku

IMG_5127-e1441709621103.jpg

„Plazím se po vyprahlé zemi a drobný štěrk mi rozedírá holá stehna. Já ale nevnímám nic okolo sebe a snažím se co nejtišeji přiblížit k objektům, které jsem zahlédla v nedalekém řídkém lesíku. Nadšením ani nedýchám, protože tuším, že se mi konečně plní můj sen o focení wildlife. Ne, nejsem na expedici v Africe, jsem v obyčejném a mírumilovném Chorvatsku, a i přesto mi pod rukama vznikají snímky, na které budu dlouho vzpomínat. Divokou přírodu mám takřka na dosah.“

Sledujte nás na facebooku a neunikne vám žádný fotopříběh.

Když si vzpomenu, jaké myšlenky se mi honily hlavou při mém prvním opravdovém focení wildlife, musím se usmívat. Protože tak divoké, jak by se na první pohled zdálo, to nakonec nebylo. Ale vezměme to od začátku.

Mou specializací je focení zvířat. A jak je vám asi jasné, ve zdejších podmínkách se mi o nějaké divoké přírodě může jenom zdát. Proto se mi disky plní fotkami psů, koňů a exotickými záběry ze zoologických zahrad.

Myšlenka na čistou přírodu a prchlivá zvířata ve mně ale dlouhodobě rezonovala. Svoje touhy o focení wildlife jsem si drobně naplňovala v nedaleké oboře, kde jsem si vybrala „svůj“ posed a čekala na srnky, které s prvními ranními paprsky přicházely ochutnat čerstvou trávu. Jakoby je ale má lačnost po snímcích varovala. Srocovaly se u posedu, který byl na hony vzdálený mému útočišti. Moje výstava pořízených fotek by tak určitě nesla název „Srnky v dáli“.

IMG_5137
IMG_5130

Myšlenky na focení divokých zvířat jsem se však nevzdávala, že se mi to ale poštěstí v Chorvatsku (konkrétně na ostrově Korčula), které má většina z nás spojené spíše s horami, národními parky a kýčovitými západy slunce, by mě ani ve snu nenapadlo.

IMG_5127
IMG_5288

Ten památný den jsme se vydali na okružní jízdu po chorvatských ostrovech, což byl sám o sobě zážitek. Focení krajiny je fajn, ale brzy mě přestalo bavit. Po úspěšné plavbě jsme zastavili u většího (rozuměj 3 fotbalová hřiště) ostrova na koupání a obědovou pauzu. Využila jsem příležitosti a vydala se na nedaleký kopec fotit. Bohužel jsem zjistila, že místní řídký lesík mi brání v pořízení kvalitnějších snímků a zklamaně jsem se vydala zase zpět k lodi.

Fotografujete? Pošlete nám váš vlastní fotopříběh.
IMG_5281
IMG_5474

V tom jsem ale v lesíku zahlédla pohyb a rychle nasadila do akce teleobjektiv, abych odhalila volně se pasoucí stádo jelenů. Neohroženě jsem se jako Indiana Jones plazila štěrkem, schovávala se za nízkými keři, až jsem se k jelenům přiblížila na dosažitelnou vzdálenost.

V tu chvíli mi v hlavě problesklo, že bych si měla doplnit znalosti biologie, jelikož jeleni nebyli jeleni, ale čistokrevní daňci. Ale to už byl podružný detail. Fascinovaně jsem mačkala spoušť a v duchu si gratulovala, jak jsem krásně využila příležitosti.

IMG_5563_1
IMG_5560

Extáze z prvního skutečného wildlife pomalu vyprchávala stejně jako ubývaly snímky na kartě. Když už jsem cvakala na prázdno došlo mi, že daňci asi musí být celkem klidná zvířata, když je nevylekalo zuřivé mačkání spouště. Rozhodla jsem se jít ještě blíž, zhruba na vzdálenost 10 metrů, a stále přemýšlela nad tím, jak jsou klidní. „Náš klid“ najednou rozčísly lidské hlasy. Zanadávala jsem, protože mi bylo jasné, že onen posvátný moment vyruší a já odejdu s prázdnou.

IMG_5564

Nebyli to však lidé, ale samotní daňci, kteří se rozhodli přerušit mé dobrodružné focení. Zamlaskali, zvedli se a líným krokem neruše prošli kolem mně k lidem, kteří drželi vaničky se zbytky zeleniny a kyblíky s vodou. Ukázalo se, že „divocí daňci“ jsou na ostrov dovezeni jako atrakce pro turisty, jsou krotcí a navíc závislí na člověku, protože na ostrově není jediný pramen se sladkou vodou, takže pijí jenom to, co jim lidé donesou.

IMG_5616
IMG_5585

Nejprve mi spadla brada a zaplavila mě vlna zklamání, protože jsem se více jak hodinu plazila za krotkými daňky a myslela si, bůhví jak vzácný moment se mi nepovedl. Teď už se tomu ale směju, takové příběhy prostě k focení patří a dělají ho o to zajímavějším. A řekněte, kdo z vás kdy viděl daňka klusat u moře? Já ano! 🙂

IMG_5596
Kristýna ČermákováKristýna Čermáková

Jsem ještě náctiletá amatérská fotografka, baví mne především fotit zvířata, fotím a preferuji především techniku Canon :)

  • Ze Sněžky až na Králický Sněžník

    Focení je pro mě jedinečná záležitost. V mém životě zabírá velkou část a ne jen v životě, ale také v srdci. Aby to teď nevyznělo špatně, na prvním místě pro mě samozřejmě vždy je a …

  • Drábské světničky, Český ráj

    Letošní léto pro mne bylo velkou fotografickou i osobní inspirací. Osobní inspirací se mi stal náš téměř roční syn, díky kterému se mi každý den naskýtá možnost sledovat zázrak, který příroda činí na nás – …

  • Moře z mraků obklopilo Sněžku

    „Na horách napadlo prvních deset čísel sněhu.“ povídá Valtr – kolega z práce. Obrátil jsem se na něj a když se naše pohledy střetly, bylo jasno. Už se známe tak dlouho, že není potřeba zbytečných slov. …