Jakub MüllerJakub Müller

Moře z mraků obklopilo Sněžku

Snežka1.jpg

„Na horách napadlo prvních deset čísel sněhu.“ povídá Valtr – kolega z práce. Obrátil jsem se na něj a když se naše pohledy střetly, bylo jasno. Už se známe tak dlouho, že není potřeba zbytečných slov. A navíc on, jako parťák fotograf, moc dobře ví, co znamená nahlášená inverze a první sníh na horách. Přidal se k nám ještě další kamarád Ruda a bylo jasno, v sobotu se jede do Krkonoš.

Sledujte nás na facebooku a neunikne vám žádný fotopříběh.

Budíček nebyl zrovna příjemný. Když na telefonu svítilo 01:00, dalo mi dost práce se z teplé postele vyhrabat. O půl hodiny později jsme už autem mířili na Špindlerův Mlýn. Ve Špindlu nás čekal krátký, ale velmi náročný výstup na Kozí hřbety.

Tak si to shrňme:

 • Trasa 3,5 km
 • Převýšení 500 m
 • Hustá mlha
 • Namrzlá cesta a klouzavé kameny

Hned nám v krvi začalo kolovat více adrenalinu. 🙂

Výstup ale stál za tu námahu. Ty pohledy, které se nám naskytly u první vyhlídky Krakonoš, byly prostě fantastické. Na jedné straně z inverze se tyčící Kozí hřbety, na druhé straně Stříbrný hřeben a uprostřed zalité údolí Bílého Labe. Atmosféru ještě umocňovala mléčná dráha, která majestátně vystupovala nad údolím. Je to tady. Dnes první okamžiky, kdy si naše přístroje cvaknou :-).

Fotografujete? Pošlete nám váš vlastní fotopříběh.

1

Po vyhlídce u Krakonoše jsme se dohodli, že už té společné romantiky bylo dost a vyrazili jsme každý vlastní cestou. Já jsem měl v plánu pokračovat dál na Luční horu a když jsem byl tak v polovině cesty, ozvalo se mé bolavé koleno. Poháněn myšlenkami brzkého svítání, náročné cesty přede mnou, perfektních podmínek nahoře a adrenalinem, jsem si ale žádnou bolest nepřipouštěl. Únáva, pot, štěstí a radost. Po příchodu na Studniční jsem vytáhl aparaturu a nechával se unášet krásou okamžiku. První paprsky už osvětlovaly Sněžku, vedle které se na obzoru v dáli ukázaly i Jeseníky. Návaly inverze vytvářely dojem moře, které plulo pod naší nejvyšší horskou krasavicí. Hlavou mi probleskla lehká závist našemu nefotografovi Rudovi, který si mohl v klidu tu nádheru vychutnávat. Na obzoru už začínala „orandžáda“ a já v panice pobíhal sem a tam a hledal to nejlepší místo pro perfektní záběr.

Snežka1

Místo jsem našel. Uklidnil se. Zhluboka se párkrát nadechl a chtěl začít fotit. Když se ozvala bolest, kterou jsem do té doby vůbec nevnímal, nebo lépe řečeno, vnímat nechtěl. Horší bylo, že druhé koleno se rozhodlo to první následovat a k mému překvapení si dali rovnou duet. Bolest, ta mrcha, která naplno zaměstnává váš nervový systém a mozek nedokáže myslet na nic jiného, než na ni. Tyhle fotky si budu pamatovat hodně dobře 🙂

IMG_2083333 IMG_2124 Panorama IMG_2076 15

To nejhorší mě však ještě čekalo. A to byla cesta dolů přes Úpské rašeliniště k Luční boudě, potom zpátky na Kozí hřbety a dolů do Špindlerova Mlýna. Nebudu Vám popisovat svoje mučení kousek po kousku, ale rád bych poděkoval mým dvě kamarádům za jejich psychickou a fyzickou podporu. Cesta, která normálně trvá 40 minut se s kulhajícím Kubou protáhla na dvojnásobek.

Přiznávám, byla to nejhorší hodina a půl v horách v mém životě. Opravdu jsem myslel, že nedojdu, ale i tak, kdybyste se mě chtěli zeptat, tak ano, jel bych znovu.

Jakub MüllerJakub Müller

Nadšený fotograf, otec jednoho špunta a životní optimista tělem i duší.

 • Ze Sněžky až na Králický Sněžník

  Focení je pro mě jedinečná záležitost. V mém životě zabírá velkou část a ne jen v životě, ale také v srdci. Aby to teď nevyznělo špatně, na prvním místě pro mě samozřejmě vždy je a …

 • Drábské světničky, Český ráj

  Letošní léto pro mne bylo velkou fotografickou i osobní inspirací. Osobní inspirací se mi stal náš téměř roční syn, díky kterému se mi každý den naskýtá možnost sledovat zázrak, který příroda činí na nás – …

 • Tre Cime – dvojí rande s legendou

  Psal se rok 2010, bylo mi čtyřicet a v říjnu mě čekala má první fotoexpedice do nitra italských Dolomit. Od doby, kdy jsem začal vážněji fotografovat, byly právě Dolomity mou vysněnou lokalitou a proto jsem …

 • Zdenek Kolar

  Nádherné, bravo, krásné. Koukám na Vaše fotky s naprostou pokorou a vím, že to stojí velké úsilí vstát, aby vůbec tyto fotky vznikly.

  Mrkněte prosím také na můj web. fotovylety.webnode.cz