Aleš NeulingerAleš Neulinger

Mrazivá Malá Fatra

4.jpg

Výprava na horské vršky je pokaždé sázka do loterie. A při vzpomínce na poslední výpravu na Malou Fatru mě vždycky zamrazí. Naše dobývání Velkého Kriváně se totiž proměnilo na souboj s vichrem a mrazem. Hory nám ale nakonec ukázaly i svou příznivou tvář. A pořízené snímky mi tak už vždycky budou připomínat ono chvění na hrudi při mačkání spouště, kdy se celí vymrzlí snažíte zastavit čas a zachytit ten neopakovatelný pohled na zasněžené kopce zalité sluncem.

Sledujte nás na facebooku a neunikne vám žádný fotopříběh.

Cestu jsme začali ve Vrátné dolině. Naše zlenivělá těla po vánočních svátcích potřebovala rozhýbat, a tak jsme se vydali na Velký Kriváň po svých (i když jsme si cestu mohli usnadnit lanovkou). Do karet nám hrála i předpověď počasí, která hlásala azuro a příjemně mrazivých -14 °C.

Jelikož jsme nasadili svižné tempo, mráz nás po pár ušlých metrech už ani netrápil. Za houževnatost jsme byli brzy odměněni výhledem na zasněžené vrcholky Fatry a prvními vyjímečnými fotoúlovky.

1

Po dalších metrech cesta nabrala spád. Proto jsme nasadili nesmeky a pokračovali dál k horní stanici lanovky. Tam už nám bylo jasné, že to nebude procházka růžovým sadem. Obloha se zatáhla, na cestu padala oblačnost hustá jako mléko, ledový vichr nám olizoval tváře a klesající teplota naznačovala, že výprava za dokonalými fotkami nás bude stát možná i pár omrzlin.

Touha zdolat vrchol Velkého Kriváně, který jsme v neproniknutelné oblačnosti pouze jenom tušili, nás hnala kupředu. Zhoršující se počasí a pocitová teplota kolem -20 °C nás tak nemohla zastavit.

Fotografujete? Pošlete nám váš vlastní fotopříběh.
2

Ošlehaní větrem jsme konečně dorazili na vrchol (1709m). Narychlo jsme cvakli pouze pár záběrů u vrcholové značky. Kompakt přátel to v mrazu vzdal, a tak jsem fotil jenom já. Moje zrcadlovka sice fungovala, ale o nějakém nastavování nemohla být řeč.

3

Nějaký vnitřní hlas nás přesvědčil o tom, abychom pokračovali dál. S nadějí jsme zamířili směr Pekelník (1609m) a doufali, že narychlo udělané fotky nejsou jediným úlovkem z této výpravy.

4

Naše intuice byla naštěstí správná. Z rozcestí v sedle Bublen (1510m) jsme pokračovali směr Chrapáky. Díky tomu jsme se ocitli v zákrytu za hřebenem mrazivých hor a vichr konečně ustal. Mraky se rozestoupily a uvolnily cestu odpolednímu slunci, které zalilo výhledy na Rozsutce.

5 6

Na rozloučenou nás k posledním výkonům vyzvala stezka plná kamení, které ze svahů Fatry strhla letní povodeň. Po ní jsme se úspěšně sestoupili do Staré doliny, odkud jsme se autem vydali zpět do našeho ubytování v Terchové.

7

Večer jsme seděli ve vyhřáté chaloupce a cítili se jako po zdolání K2. Při prohlížení pořízených snímků jsme ani nedutali. Ale už ten večer jsme věděli, že další výprava na vršky Malé Fatry na sebe nenechá dlouho čekat. A že se těšíme, co za dobrodružství si pro nás zase připraví.

Aleš NeulingerAleš Neulinger

Doma jsem v Beskydech, ale často vyrážím na Slovensko, kam to mám z Ostravy kousek. Mám rád čisté prostředí našich hor a foťák vždy po ruce.

 • Ze Sněžky až na Králický Sněžník

  Focení je pro mě jedinečná záležitost. V mém životě zabírá velkou část a ne jen v životě, ale také v srdci. Aby to teď nevyznělo špatně, na prvním místě pro mě samozřejmě vždy je a …

 • Drábské světničky, Český ráj

  Letošní léto pro mne bylo velkou fotografickou i osobní inspirací. Osobní inspirací se mi stal náš téměř roční syn, díky kterému se mi každý den naskýtá možnost sledovat zázrak, který příroda činí na nás – …

 • Moře z mraků obklopilo Sněžku

  „Na horách napadlo prvních deset čísel sněhu.“ povídá Valtr – kolega z práce. Obrátil jsem se na něj a když se naše pohledy střetly, bylo jasno. Už se známe tak dlouho, že není potřeba zbytečných slov. …

 • Katarína Farkasová

  Aleši,
  klobúk dole! Ako vždy nádherné fotky podtrhnuté pútavým sprievodným slovom. Veľká gratulácia! Už sa teším na ďalšie. K

 • Pavel Křížek

  Ahooj, Aleši to je parádní…tam by se mi taky líbilo 🙂 Těšim se na další fotopříběh.
  Pavel