Jakub MüllerJakub Müller

Ze Sněžky až na Králický Sněžník

1-Panoramaaa.jpg

Focení je pro mě jedinečná záležitost. V mém životě zabírá velkou část a ne jen v životě, ale také v srdci. Aby to teď nevyznělo špatně, na prvním místě pro mě samozřejmě vždy je a bude má rodina. Tedy můj skvělý syn a báječná manželka. Ale při akcích jako je tato i ona znejistí a při mém odchodu její jediná prosba zní: „Hlavně mi napiš, že jsi v pořádku.“

Sledujte nás na facebooku a neunikne vám žádný fotopříběh.

Naléhavosti v jejím hlase se vlastně ani nedivím, když si zpětně uvědomím, co za akce jsem při focení zažil. A když o tom všem po příjezdu domů vyprávím, řekl bych, že krásné oči mé milované jsou otevřené více, než je zdrávo.

 IMG_3650 Panoramaaa

Začal jsem ale myšlenkou o focení a rád bych v ní tedy pokračoval. Díky focení jsem se již dostal na mnohá zajímavá místa a poznal mnoho neméně zajímavých lidí. Pocit, který zažijete při rozbřesku slunce a dotyku jeho prvních paprsků, když jste promrzlí na kost a slunce vám nabídne nezapomenutelné pohledy a zahřeje vás na duši i těle, to je neskutečná nádhera.

snezkaa

Podobně jsem se cítil, když jsme s kamarádem Valtrem vyrazili na prosincové noční focení se svítáním na Sněžce. Vstávat jsme museli v noci, přesněji v půl jedné ráno a první fotku při výšlapu jsem pořídil už v půl třetí. Už cestou nahoru jsem věděl, že to bude stát za to. Inverze se povalovala v nížinách a my se pomalu blížili k vrcholu. Slovo pomalu velmi věrně vystihuje situaci. Neboť jsme na botách měli připevněné železné nesmeky, v rukách turistické hůlky a jen díky těmto našim pomocníkům, jsme se dokázali škrábat nahoru.

4. prosince, tedy před týdnem, se přes Česko přehnal orkán Xaver a jeho návštěva o rychlosti až 130km/h byla na Sněžce velmi znatelná. Povrch byl celý pokryt ledem, navíc byl mráz a hodně foukalo. Proto nám dal výšlap na vrchol hodně zabrat.

1 Panoramaaa

IMG_3487

Fotografujete? Pošlete nám váš vlastní fotopříběh.

Na vrcholu Sněžky jsem se musel schovat za kamenným pomníkem, protože nárazy větru bych nemusel ustát ani já, ani foťák. Na Sněžce jsem se ale neschovával sám. Snad mi to ani nebudete věřit, ale při svítání jsem nás tam napočítal 75. Neviděl jsem všechny. Odhadem myslím, že nás tam bylo kolem 120-ti. Nahlášená inverze a exkluzivní viditelnost tedy evidentně nenechaly chladnými jen nás s Valtrem. A že to byla viditelnost. Snad nejlepší, jakou jsem kdy při focení zažil. Dole se válela inverze, skrze ní prosvítal Žacléř, nad Žacléřem se válela další dávka inverze, ze které se vypínala polská Hejšovina a nad touto kouzelnou inverzí vše rámovaly Jeseníky s Králickým Sněžníkem. Nezapomenutelný zážitek, nezapomenutelná fotka. Viditelnost je ze Sněžky až na Králický Sněžník vzdušnou čarou 100km. A to už stojí za jednu probdělou noc.

Fotka byla pořízena na dlouhý expoziční čas. Expozice trvala 8 sekund, kdy rychlý pohyb inverze vytvořil efekt vln.

IMG_3477

Tak tedy, snad se mi ještě někdy poštěstí vidět takovou nádheru a zachytit ji do hledáčku mého foťáku. Těším se na další úspěšnou misi.

Jakub MüllerJakub Müller

Nadšený fotograf, otec jednoho špunta a životní optimista tělem i duší.

  • Drábské světničky, Český ráj

    Letošní léto pro mne bylo velkou fotografickou i osobní inspirací. Osobní inspirací se mi stal náš téměř roční syn, díky kterému se mi každý den naskýtá možnost sledovat zázrak, který příroda činí na nás – …

  • Moře z mraků obklopilo Sněžku

    „Na horách napadlo prvních deset čísel sněhu.“ povídá Valtr – kolega z práce. Obrátil jsem se na něj a když se naše pohledy střetly, bylo jasno. Už se známe tak dlouho, že není potřeba zbytečných slov. …

  • Tre Cime – dvojí rande s legendou

    Psal se rok 2010, bylo mi čtyřicet a v říjnu mě čekala má první fotoexpedice do nitra italských Dolomit. Od doby, kdy jsem začal vážněji fotografovat, byly právě Dolomity mou vysněnou lokalitou a proto jsem …